| | Niedziela - Zamknięte

O czym warto pamiętać podczas montażu telewizora na ścianie?

montaz-telewizora-na-scianie

Zakup porządnego telewizora, Smart TV, to niewątpliwie wielka przyjemność i duży prestiż dla domu. Oczywiście wybrać telewizor w sklepie, zapłacić za niego i przywieźć go do domu to żaden problem, jednak kiedy przychodzi do samodzielnej instalacji telewizora na ścianie, zaczynają się problemy. Mało kto myśli o montażu telewizora samym w sobie, bo większość ludzi patrzy na jego parametry techniczne: ilość kolorów, przekątną ekranu, funkcje menu albo na markę. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych porad dotyczących instalacji telewizora na ścianie, o których niektórzy z Was mogli wcześniej zapomnieć.

Po zakupie wymarzonego Smart TV można przystąpić do jego instalacji. Dla niektórych ludzi wywiercenie kilku otworów w ścianie i przymocowanie mechanizmu trzymającego telewizor to żaden problem, lecz dla większości zwykłych śmiertelników może to być problem nie do pokonania, dlatego warto do tej czynności zatrudnić fachowców specjalnie ku temu wykwalifikowanych. Mają oni zawsze duże doświadczenie, wiele już w swoim życiu montaży wykonali i z pewnością zrobią to lepiej niż mało doświadczony zakupowicz. Zatem o czym należy pamiętać przy zakupie telewizora i jakie kroki podjąć, aby umocować go należycie na ścianie nie demolując przy tym mieszkania?

Przede wszystkim warto sprawdzić, jaki uchwyt do telewizora przeznaczony do zawieszenia go na ścianie należy wybrać dla danego modelu i marki. Wbrew pozorom nie jest to obojętne. Nawet, jeśli nigdy nie planowaliśmy tych czynności montażowych wykonywać samodzielnie, to dobrze jest zapoznać się z niniejszym artykułem, aby wiedzieć, dlaczego fachowcy doradzają nam takie, a nie inne rozwiązania…

Rozmiar telewizora

Przed zakupem wspomnianego powyżej uchwytu do telewizora warto jest wiedzieć, do jakiej przekątnej ekranu został on przeznaczony i jaki jest jego maksymalny udźwig. Kupienie zbyt małego uchwytu może spowodować poważne ryzyko upadku telewizora, gdyż za słaby trzymak nie będzie w stanie znieść dużych naprężeń wywoływanych przez ogromny telewizor. Z kolei zbyt duży uchwyt zakupiony do niewielkiego Smart TV może znacząco szpecić ścianę i być nieproporcjonalnie duży, co spowoduje, że będzie on wystawał spoza ramy telewizora drażniąc nas i irytując za każdym razem, kiedy na z niego będziemy patrzeć. Przekątna ekranu nie jest też bez znaczenia, gdy w grę wchodzi zabudowanie telewizora jakimś regałem lub innymi meblami. Trzeba się też upewnić, że telewizor – wraz z całą instalacją ukrytą za nim (w tym kable) – będą w stanie się schować pomiędzy elementami meblowymi. Niezbędne jest do tego wymierzenie, nie tyle samego telewizora, co przestrzeni na niego przeznaczonej we wszystkich możliwych płaszczyznach.

Waga telewizora

Powyżej wspomnieliśmy już o wadze telewizora i jej istocie dla samego chwytaka, jednak jego masa ma też duże znaczenie dla samej ściany. Co prawda większość telewizorów Smart TV nie jest przesadnie ciężka, ale bardzo duże urządzenia potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Może to po instalacji uchwytu na ścianie i zawieszeniu na nim telewizora znacząco obciążać wątłą ścianę. W przypadku ścianek gipsowych i dobudówek z lekkich materiałów lub ścian ocieplonych styropianem z dużą ilością gładzi szpachlowej może dojść do złamania lub wyrwania kawałka ich powierzchni razem z uchwytem, co w efekcie niszczy nie tylko samo pomieszczenie, ale też bardzo drogi i nowy telewizor. W przypadku, kiedy nośność całego układu jest za mała w stosunku do wagi telewizora, należy rozważyć inne rozwiązanie niż uchwyt lub zastosować specjalne wzmocnienie ściany pod instalację telewizora. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie i naszemu urządzeniu komfortowe miejsce zapewniające bezpieczne oglądanie.

Dopasowanie telewizora do wnętrza i jego wystroju

Należy również pamiętać, aby powstrzymać nasze ambicje, co do zakupu ogromnego telewizora, jeśli pomieszczenie, w którym ma on zostać zainstalowany, jest stosunkowo niewielkie. W większości przypadków oglądanie filmów lub programów telewizyjnych na telewizorze o bardzo dużej przekątnej z odległości mniejszej niż 2 m nie ma większego sensu i po prostu nie będzie sprawiać nam przyjemności. Dlatego czasami lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup nieco mniejszego ekranu, który idealnie wpasuje się w rozmiar pomieszczenia i nie będzie niszczył nam wzroku.

Kolejną istotną rzeczą jest to, aby zapewnić naszemu telewizorowi i jego uchwytowi odpowiednio dużo miejsca do tego, aby mógł się delikatnie przechylać na ruchomych elementach instalacji. Dzięki temu będziemy mogli ustawić sobie nachylenie ekranu tak, aby nie zmieniać pozycji, w której się znajdujemy podczas oglądania. Dobrze jest też, aby telewizor nie był umieszczony zbyt wysoko lub zbyt nisko, gdyż jego oglądanie może okazać się większości pozycji (np. na kanapie lub przy stole) niewygodnym. Odpowiednia ruchomość i regulacja nachylenia ekranu zarówno w pionie i w poziomie oraz odpowiednia jego wysokość na ścianie, zapewni nam spore zabezpieczenie przez bardzo irytującymi promieniami słonecznymi, które lubią odbijać się na ekranie w najmniej oczekiwanym momencie. Najlepiej byłoby też w tej kwestii, aby telewizor nie był zamontowany bezpośrednio naprzeciw okna, którego zadaniem jest oczywiście wpuszczanie światła do pomieszczenia.

VESA – standardy uchwytów

Warto na koniec podkreślić, że istnieje coś takiego jak VESA, czego rozwinięciem jest Video Electronics Standard Association. Dzięki temu standardowi jesteśmy w stanie dopasować rozmieszczenie otworów uchwytu do telewizora z otworami na naszym urządzeniu. Warto wiedzieć też, że pierwsza cyfra tego standardu mówi o odległości w rozmieszczeniu otworów umieszczonych na osi pionowej, natomiast druga cyfra oznacza odległość między otworami w osi pionowej.

Podsumowanie

Dzięki przestrzeganiu tego typu wytycznych i dzięki myśleniu w sposób, jaki przedstawiliśmy powyżej, z łatwością wybierzemy odpowiedni dla naszego domu telewizor i uzyskamy wspaniały efekt doskonałego kina domowego. Łącząc dobrze zamontowany sprzęt z dodatkowym wyposażeniem, jakim jest zestaw głośników 5.1 (lub lepszy), będziemy przez długie lata cieszyć się filmami i programami, oglądanymi w warunkach przypominających prawdziwe kino!

Nasza firma oferuje usługi z dziedziny kompleksowego montażu telewizorów LED, LCD, Plazmy, 4K. Telewizory mocujemy przy pomocy odpowiednio dobranych uchwytów ściennych na ścianach lub innych powierzchniach w zależności od możliwości technicznych i sugestii klienta. Telewizory wieszamy np. w mieszkaniach, domach, klubach, hotelach. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Call Now Button