| | Niedziela - Zamknięte

Telewizja naziemna i satelitarna. Którą wybrać?

telewizja-naziemna-satelitarna

Bogata w kanały telewizja satelitarna czy darmowa alternatywa z najpopularniejszymi kanałami ? Oto dylemat na polskim rynku telewizji, który mają przed sobą co jakiś czas wszyscy Polacy. Aby odpowiedzieć na te wszystkie pytania, trzeba najpierw przytoczyć obie sylwetki i podać kilka informacji na temat działania i funkcjonowaniu obu. Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, która lepiej wybrać jak w przypadku auta — trabant czy mercedes. Każde rozwiązanie posiada swoje plusy i minusy. Która telewizja wybrać ? Jakie są plusy i minusy z posiadania każdej z nich ? Odpowiedzi na te pytania oraz przydatne informacje w dalszej części tekstu.

Telewizja naziemna to darmowy sygnał udostępniany na terenie Polski wszystkim mieszkańcom. Do jego odbioru potrzebna jest antena. W zależności od odległości od odbiornika potrzebować będziemy zewnętrznej anteny podobnej do tych starych o wielkości od 50 cm – 1 m montowanej na zewnątrz lub mniejszej wewnętrznej (ok.30-40 cm). Oprócz niej potrzebny jest także dekoder lub telewizor mający wbudowany dekoder dvbt. Dostępność kanałów jest zadowalająca jak na darmowe rozwiązanie. Na 3 multipleksach znajdziemy ok. 30 najpopularniejszych kanałów i kilka lokalnych dostępnych tylko w niektórych częściach Polski. Koszt dekodera to kilkadziesiąt — kilkaset złotych. Antena to taki sam wydatek. Są one dostępne we wszystkich sklepach elektronicznych i hipermarketach.

Telewizja satelitarna działa na podobnych zasadach. Do odbioru potrzebny jest talerz satelitarny. Ma on wymiary 70 cm. Montowany i odpowiednio ustawiony jest na zewnątrz przez specjalistów. Oprócz talerza satelitarnego wymagany jest też dekoder. Darmowe polskie kanały reprezentuje tylko kilkanaście mniej znanych stacji, a w sumie jest to ok. 300 kanałów zagranicznych. Tak więc w tym rozwiązaniu liczyć trzeba się z abonentem. Otrzymujemy wtedy oprócz podstawowych kanałów szeroką ofertę tematyczną.

Telewizja naziemna będzie zdecydowanie najlepszą opcją, jeśli nie potrzebujemy dużej ilość kanałów tematycznych, a interesują nas tylko podstawowe stacje. Decydując się na telewizję satelitarną, otrzymamy nieporównywalnie więcej od telewizji naziemnej i kablowej. Bogata oferta potrafi zrekompensować niedogodności przy montażu i opłaty. Każdy sam musi dokonać wyboru, który mam nadzieję, będzie łatwiejszy po przeczytaniu tego artykułu.

Oferujemy profesjonalny montaż anten zarówno satelitarnych, jak i naziemnych DVB-T. Pomagamy w doborze odpowiedniego dekodera i osprzętu antenowego. Udzielamy gwarancji na nasze usługi instalacyjne i serwisowe. Zapraszamy do kontaktu.

Call Now Button